Kontakt: 22 241 34 22 *

sobota, 07 kwiecień 2018 18:59

Budowa sieci komputerowej w firmie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sieć komputerowa daje możliwość wymiany informacji oraz współdzielenia zasobów pomiędzy poszczególnymi komputerami. Tak naprawę wystarczy prosty router WI-Fi, aby internet był dostępny dla wszystkich urządzeń w sieci i to bezprzewodowo lub z użyciem kabla. Niestety wielu przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi IT, a najczęstszym problemem jest zbudowanie w biurze bezpiecznej sieci, dzięki której pracownicy będą mieli zapewniony komfort i możliwość współdziałania. 

Po co firmie sieć komputerowa?

Obecnie większość małych i średnich firm postanawia stworzyć swoją własną sieć komputerową. W mniejsze wersje systemów o rozbudowanej strukturze inwestuje coraz więcej małych firm. Czy ma to w ogóle sens? Warto zaznaczyć, że sieć komputerowa nie służy jedynie do odbierania e-maili i korzystania z portali społecznościowych w wolnej chwili. Sieć służy do wymiany dużej ilości niezwykle poufnych informacji, zespołowej pracy oraz zabezpieczenia wszystkich dokumentów. Dzięki takiej sieci istnieje możliwość szybkiej obsługi urządzeń bezprzewodowo. To bardzo przydatna funkcja podczas ważnych spotkań. 

Jakie urządzenia są niezbędne do stworzenia sieci komputerowej w firmie?

Stworzenie niewielkiej sieci komputerowej w małej firmie nie wymaga zakupu wielu rzeczy. Warto jednak postawić na ich dobrą jakość. Wśród nich znajdziemy:

  • Router - Urządzenie odbierające sygnał od dostawcy internetu. Przekazuje on sygnał bezpośrednio do urządzeń biurowych, takich jak drukarka, ksero, czy komputer;
  • Dysk NAS - Dzięki niemu istnieje możliwość podłączenia przenośnych dysków twardych do sieci komputerowej w firmie;
  • Switch - To urządzenie umożliwia podłączenie urządzeń biurowych do routera. Jeżeli liczba urządzeń jest niewielka, wówczas rolę switcha odgrywa sam router;
  • Serwer - To opcja dla nieco większych firm. W przypadku chęci stworzenia niewielkiej sieci nie trzeba się nim interesować.

Urządzenia te dają możliwość tworzenia niewielkiej sieci komputerowej. W przypadku chęci stworzenia większej sieci konieczny jest zakup dodatkowych rzeczy.

Ważne WI-FI!

Właściciele niewielkich firm nie mogą zapominać jednak o tym, że internet nie bierze się z powietrza. Aby wymiana informacji mogła odbywać się bezprzewodowo, konieczny jest zakup routera z kartą sieciową. Jeżeli ponadto w firmie znajduje się kilka biur oddzielonych grubymi ścianami, wówczas warto zainwestować w dodatkowe punkty dostępowe. Dzięki nim optymalny zasięg będzie dostępny niemal w każdym miejscu. 

Bezpieczeństwo to podstawa!

Już na samym początku tworzenia własnej sieci komputerowej, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie! Po pierwsze, dobrą inwestycją będzie zasilać awaryjny UPS, który w przypadku awarii zasilania zapisze wszystkie dane i postępy pracy, które zostały wykonane do tej pory. Kolejnym rozsądnym zakupem będzie dysk NAS pełniący funkcję backupu w przypadku awarii pierwszego urządzenia. Całą sieć należy również zabezpieczyć mocnym hasłem, a zasięg ograniczyć tak, aby nie sięgał zbyt daleko poza firmę. Oczywiście wszystkie komputery powinny mieć również specjalne zapory przed złośliwym oprogramowaniem. 

Podsumowanie

Zaprojektowanie szybkiej i funkcjonalnej sieci komputerowej to dosyć złożony proces. Zwłaszcza, jeżeli właścicielowi firmy zależy na solidności. Produkty, które obecnie dostępne są na rynku, pozwalają na stworzenie dobrze prosperującej sieci przy korzystnych nakładach finansowych. Dzięki dokupieniu odpowiednich zabezpieczeń można również sporo zaoszczędzić. Warto powierzyć pracę fachowcom, którzy wykonają pracę na 100%!

Czytany 3963 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 19:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.