Kontakt: 22 241 34 22 *

sobota, 07 kwiecień 2018 19:32

Radiowęzeł warszawa - nie tylko w szkołach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Radiowęzeł kojarzy nam się dzisiaj głównie z systemami nagłośnieniowym i montowanymi w szkołach,  służącymi głównie rozgłaszaniu różnych komunikatów dla uczniów oraz sączenie delikatnej muzyki w tle w trakcie przerw między lekcjami.  Tego typu systemy nagłośnieniowe montowane są jednak w bardzo wielu innych miejscach. Często zupełnie ich nie zauważamy ponieważ ich rola polega właśnie na tworzeniu tła muzycznego lub dźwiękowego.

Tego typu radiowęzeł warszawa spotkamy w bardzo wielu sklepach i galeriach handlowych. Pakiet instalacje montowane są również na lotniskach oraz w poczekalniach dworcowych czy na lotniskach. Głośniki podłączone do takiej instalacji znajdziemy również w wielu budynkach użyteczności publicznej -  w urzędach samorządowych czy choćby w placówkach zdrowotnych.

System 100V

W przeciwieństwie do innych systemów nagłaśniających na przykład domowych lub estradowych instalacji nagłośnieniowych typowy radiowęzeł warszawa montowany jest w tak zwanym systemie 100V.  Tego rodzaju systemy pozwalają na podłączenie do jednej linii głośnikowej bardzo wielu głośników.  Typowy wzmacniacz 100 V pozwala na podłączenie na przykład 10 głośników o mocy 10W lub pięćdziesięciu głośników o mocy 2W.  Całość instalacji dopełnia okablowanie oraz transformatory, w które wyposażony będzie tak wzmacniacz jak i wszystkie głośniki.

Co ciekawe, mimo iż do takiej instalacji używa się zazwyczaj bardzo długich kabli, nie jest wymagane wykorzystywanie przewodów specjalnie wysokiej jakości. Linia 100 V charakteryzowana jest stosunkowo wysokim napięciem ale niewielkim natężeniem prądu, dzięki czemu uzyskujemy dużo mniejsze straty sygnału nawet w sytuacji gdy przesyłany jest ona dosyć duże odległości.  Podstawową zasadą jest równoległe łączenie głośników oraz w miarę równomiernie obciążenie całości linii.

Jak powinno się projektować instalację radiowęzła w systemie 100V?

W praktyce radiowęzeł  zazwyczaj oznacza Tak naprawdę po prostu każdą instalację służącą do nagłośnienia różnego rodzaju pomieszczeń wykonaną dzięki zastosowaniu linii 100V. To jak w konkretnym miejscu powinna wyglądać żeby cała instalacja nagłośnieniowe zależy oczywiście od bardzo wielu czynników. Podmiot instalujący taki radiowęzeł warszawa - czy będzie to szkoła czy przedszkole, biuro czy też przychodnia zdrowia -  musi najpierw bardzo dokładnie przeanalizować swoje potrzeby aby instalowany system spełniał wszystkie wymagane założenia i oferował wszystkie niezbędne w danym miejscu funkcjonalności. Bardzo wiele zależy oczywiście również od budżetu jaki przeznaczono na cały system nagłośnienia.

W najprostszym ujęciu tego typu instalacja pozwala na przekazywanie różnego rodzaju komunikatów czy informacji i składa się ze wzmacniacza, mikrofonu lub mikrofonów oraz głośników instalowanych we wszystkich pomieszczeniach, do których przekazywany i nadawany ma być sygnał. W szkolnych radiowęzłach obok mikrofonu zazwyczaj instaluje się różnego rodzaju tunery radiowe lub urządzenia pozwalające na emitowanie i nadawanie muzyki.

Wybór wzmacniacza powinniśmy uzależnić od tego czy będziemy chcieli nadawać różnego rodzaju sygnały i komunikaty w różnych pomieszczeniach i różnych strefach nagłaśnianego  budynku czy też tak naprawdę będziemy mogli wszędzie rozgłaszać te same informacje. Co do wyboru głośników musimy zastanowić się przede wszystkim nad sposobem ich montażu -  zazwyczaj najlepiej sprawdzają się po prostu głośniki montowane na ścianach. W miejscach, w których panuje cisza możemy zamontować głośniczki o mniejszej mocy, a w pomieszczeniach w których zazwyczaj jest nieco głośniej powinniśmy zdecydować się na głośniki odpowiednio mocniejsze.

Czytany 653 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.