Kontakt: 22 241 34 22 *

sobota, 07 kwiecień 2018 19:32

Radiowęzeł Warszawa - nie tylko w szkołach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Radiowęzeł kojarzy nam się dzisiaj głównie z systemami nagłośnieniowymi montowanymi w szkołach,  służącymi głównie rozgłaszaniu różnych komunikatów dla uczniów oraz sączeniu delikatnej muzyki w tle w trakcie przerw między lekcjami. Tego typu systemy nagłośnieniowe montowane są jednak w bardzo wielu innych miejscach. Często zupełnie ich nie zauważamy ponieważ ich rola polega właśnie na tworzeniu tła muzycznego lub dźwiękowego.

 

Tego typu radiowęzeł Warszawa spotkamy w bardzo wielu sklepach i galeriach handlowych. Pakiety instalacyjne montowane są również na lotniskach oraz w poczekalniach dworcowych. Głośniki podłączone do takiej instalacji znajdziemy również w wielu budynkach użyteczności publicznej -  w urzędach samorządowych czy choćby w placówkach zdrowotnych.

System 100V

W przeciwieństwie do innych systemów nagłaśniających na przykład domowych lub estradowych instalacji nagłośnieniowych, typowy radiowęzeł Warszawa montowany jest w tak zwanym systemie 100V. Tego rodzaju systemy pozwalają na podłączenie do jednej linii głośnikowej bardzo wielu głośników. Typowy wzmacniacz 100V pozwala na podłączenie na przykład 10 głośników o mocy 10W lub pięćdziesięciu głośników o mocy 2W. Całość instalacji dopełnia okablowanie oraz transformatory, w które wyposażony będzie tak wzmacniacz, jak i wszystkie głośniki.

Co ciekawe, mimo iż do takiej instalacji używa się zazwyczaj bardzo długich kabli, nie jest wymagane wykorzystywanie przewodów specjalnie wysokiej jakości. Linia 100V charakteryzowana jest stosunkowo wysokim napięciem ale niewielkim natężeniem prądu, dzięki czemu uzyskujemy dużo mniejsze straty sygnału nawet w sytuacji gdy przesyłany jest ona dosyć duże odległości. Podstawową zasadą jest równoległe łączenie głośników oraz w miarę równomiernie obciążenie całości linii.

Jak powinno się projektować instalację radiowęzła w systemie 100V?

W praktyce radiowęzeł zazwyczaj oznacza Tak naprawdę po prostu każdą instalację służącą do nagłośnienia różnego rodzaju pomieszczeń wykonaną dzięki zastosowaniu linii 100V. To, jak w konkretnym miejscu powinna wyglądać cała instalacja nagłośnieniow zależy oczywiście od bardzo wielu czynników. Podmiot instalujący taki radiowęzeł Warszawa - czy będzie to szkoła czy przedszkole, biuro czy też przychodnia zdrowia - musi najpierw bardzo dokładnie przeanalizować swoje potrzeby aby instalowany system spełniał wszystkie wymagane założenia i oferował wszystkie niezbędne w danym miejscu funkcjonalności. Bardzo wiele zależy oczywiście również od budżetu, jaki przeznaczono na cały system nagłośnienia.

W najprostszym ujęciu tego typu instalacja pozwala na przekazywanie różnego rodzaju komunikatów czy informacji i składa się ze wzmacniacza, mikrofonu lub mikrofonów oraz głośników instalowanych we wszystkich pomieszczeniach, do których przekazywany i nadawany ma być sygnał. W szkolnych radiowęzłach obok mikrofonu zazwyczaj instaluje się różnego rodzaju tunery radiowe lub urządzenia pozwalające na emitowanie i nadawanie muzyki.

Wybór wzmacniacza powinniśmy uzależnić od tego, czy będziemy chcieli nadawać różnego rodzaju sygnały i komunikaty w różnych pomieszczeniach i różnych strefach nagłaśnianego budynku, czy też tak naprawdę będziemy mogli wszędzie rozgłaszać te same informacje. Co do wyboru głośników musimy zastanowić się przede wszystkim nad sposobem ich montażu - zazwyczaj najlepiej sprawdzają się po prostu głośniki montowane na ścianach. W miejscach, w których panuje cisza, możemy zamontować głośniczki o mniejszej mocy, a w pomieszczeniach, w których zazwyczaj jest nieco głośniej, powinniśmy zdecydować się na głośniki odpowiednio mocniejsze.

Czytany 4339 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 19:16

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.