Kontakt: 22 241 34 22 *

wtorek, 19 lipiec 2016 13:16

Przygotowanie projektu telewizji przemysłowej.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Napoleonowi Bonaparte przypisuje się powiedzenie, według którego szczęście sprzyja przygotowanym. Jest to prawda uniwersalna i sprawdza się zarówno w wielkich, jak i małych projektach. Nie inaczej jest w kwestii instalacji monitoringu przemysłowego. Zanim przystąpimy do instalacji (czy też zlecenia takiej usługi firmie zewnętrznej), konieczne jest właściwe przygotowanie i precyzyjne sformułowanie naszych oczekiwań. Takie przygotowanie przed rozpoczęciem samej inwestycji pozwoli nam zoptymalizować koszty poprzez właściwy dobór sprzętu i konfiguracji. Aby prawidłowo określić nasze potrzeby i wymagania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, pamiętając o tym, że im bardziej szczegółowy plan przedstawimy, tym lepszy uzyskamy efekt końcowy.

Cel i miejsce instalacji

Pierwszym pytaniem na jakie musimy znaleźć odpowiedź to docelowe przeznaczenie monitoringu. Oczywiście jako rejestrator obrazu telewizja przemysłowa będzie spełniać wiele funkcji, ale od tego czy naszym głównym obszarem zainteresowania jest ochrona dóbr materialnych, czy na przykład kontrolowanie stanowisk pracy, będą uzależnione punkty instalacji kamer oraz ich specyfikacja techniczna. Kiedy wiemy już jaki jest nasz podstawowy cel, możemy wyznaczyć kluczowe obszary obserwacji, na podstawie których firma projektująca system będzie mogła dobrać odpowiednią ilość kamer. Jeśli celem obserwacji danej strefy jest wychwycenie konkretnego zjawiska, np. kradzież elementów na stanowisku pracy, warto przemyśleć zainstalowanie kamer pod różnym kątem i zaznaczenie konkretnych miejsc jako celów monitorowania. Takie wyszczególnienie pozwoli właściwie zaprojektować układ kamer, a co za tym idzie daje nam gwarancję, że otrzymamy efekt na jakim nam zależy. Biorąc pod uwagę miejsce instalacji rejestratorów, koniecznym jest również zwrócenie uwagi na specyficzne warunki środowiskowe. Jeśli mamy do czynienia z czynnikami takimi jak wilgoć, temperatura, zapylenie lub zakłócenia elektromagnetyczne, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich rozwiązań ochronnych.


Parametry techniczne

Kolejnym krokiem na drodze do zaprojektowania sprawnie funkcjonującego systemu monitoringu jest określenie konkretnych parametrów technicznych. Jedną z podstawowych kwestii do ustalenia jest czas rejestracji i przechowywania obrazów. Od długości okresu przechowywania danych, zależeć będzie wielkość dysków pamięci, jakie muszą być dobrane do instalacji. Jednak sam czas przechowywania danych to nie wszystko. Przy konfiguracji sprzętowej równie ważną rolę odgrywają takie parametry jak rozdzielczość i szybkość rejestrowanego obrazu. Obecnie coraz szersze zastosowanie znajdują kamery megapikselowe, które w połączeniu z rejestratorami NVR lub hybrydowymi gwarantują znacznie lepszą kompresję, a co za tym idzie jakość obrazu. Do istotnych zagadnień należy również kwestia cyfrowej transmisji sygnału. W dzisiejszych czasach możliwy jest przesył obrazu poprzez internet bez ograniczeń odległościowych. Jednak aby podgląd online spełniał należycie swoje funkcje, konieczne jest (już na etapie projektowania) zabezpieczenie odpowiedniej przepustowości łączy telekomunikacyjnych oraz podjęcie decyzji dotyczących momentu digitalizacji sygnału. Aby zapewnić maksymalną jakość i płynność przesyłanego obrazu może okazać się koniecznością budowa sieci gigabajtowej w oparciu o technologię światłowodową.


Obsługa

Ostatnim elementem projektowania systemu jest wyznaczenie stopnia jego automatyzacji, a tym samym ustalenie jaki jest poziom odpowiedzialności personelu. W dawnych czasach cała odpowiedzialność za nadzór nad monitoringiem spoczywała na człowieku. Na dłuższą metę takie rozwiązanie okazuje się jednak bardzo kosztowne, a biorąc pod uwagę czynnik ludzki, często zawodne. Obecnie wiele akcji takich jak: włączenie światła w obiekcie, zamknięcie drzwi, włączenie zapisu czy sygnału dźwiękowego system może podejmować automatycznie. Naszym zadaniem będzie określić poziom i możliwości ręcznej ingerencji personelu w indywidualnych przypadkach. W związku z tym należy zadbać  zarówno o odpowiednie szkolenie wstępne pracowników, jak i możliwość pomocy doraźnej, np. wsparcie działu technicznego. Przy rozdzielaniu obowiązków konieczne jest również jasne przedstawienie zakresu i możliwości ingerencji w sytuacjach drobnych usterek technicznych.

Czytany 3068 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 sierpień 2019 19:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.